Նապաստակն անդունդի վրաՌուսաստան 2006, 91min.
Սց.` Դ. Իվանով, ռեժ.` Տիգրան Քյոսայան, օպեր.` Կ. Կլեբանով, կոմպոզ.` Ա. Ռիբնիկով, հնչ.` Ռ.Ղազարյան, մոնտ.` Ի. Օտդելնով, պրոդ.` Ռ. Դիշդիշյան:
Դերերում. Բ.Ստուպկա, Վ.Դարակչյան, Վ.Լանսկայա, Ս.Գազարով, Վ.Իլյին, Յ.Ստոյանով, Ե.Սաֆոնովա:
Երբեմն աշխարհի հզորների հետ տարօրինակ բաներ են կատարվում: Մի անգամ բոլորին որպես Լեոնիդ Իլյիչ հայտնի խորհրդային ղեկավարը այցելում է իր սիրելի հանրապետություններից մեկը` Մոլդավիա: Պաշտոնական ընդունելությունից անմիջապես հետո նա անհետանում է, իսկ երեք օր անց հայտնվում է Հնդկաստանում: Թե ինչ է արել այդ երեք օրվա ընթացքում Լեոնիդ Իլյիչը` տարբեր ասեկոսեներ են շրջում: | Քjոսայան, Տիգրան Տիգրան Քjոսայան (ծն. 04.01.1966, Մոսկվա):
Թատրոնի եւ կինոյի ռեժիսոր, դերասան: Կինոռեժիսոր Էդմոն Քjոսայանի եւ դերասանուհի Լաուրա Գեւորգյանի որդին է: 1984-ից ուսանել է Մոսկվայի կինոինստիտուտի (ՎԳԻԿ) ռեժիսուրայի բաժնում (Յու.Օզերովի արվեստանոց): 1992 նկարահանել է առաջին լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմը` "Կատկան եւ Շիզը": 1993-ին դարձել է GOLD VISION ստուդիայի հիմնադիրներից մեկը եւ գեղարվեստական ղեկավարը: 2000-ին բեմադրեց իր առաջին ներկայացումը թատրոնում` Հաննա Սլուցկու "Նորը" Տագանկայի թատրոնում: 2002-ին "Գլխավոր դերեր" սերիալում խաղացել է գլխավոր դերերից մեկը:
Կատկան եւ Շիզը (1992), Խեղճ Սաշան (1997), Նախագահը եւ նրա թոռնուհին (1999), Արծաթափայլ հովտաշուշան (2000), Տղամարդու գործ (2001), Տղամարդու գործ - 2 (2002), 12 աթոռ (2003), Նապաստակն անդունդի վրա (2006):

Hare Over the Abyss, The
Sometimes odd things happen to the mighty people. One day the Soviet leader known as Leonid Brezhnev visited his favorite republic Moldavia. And disappeared immediately after an official reception. Three days later, he emerged in India. Various rumours circulated as to what Brezhnev had been doing these three days.
Keosayan, Tigran
Born 04.01.1966, Moscow.
Theater and film director, and actor. The son of director Edmon Keosayan and actress Laura Gevorkian. Since 1984, had studied at the Department of Directors, Moscow Cinematography Institute (VGIK) in Yu. Ozerov’s workshop. In 1992, he made his first feature length film, Katka and Shiz. In 1993, he became a co-founder of Gold Vision Studio and creative director. In 2000, he staged his first performance, “The New” by Yanna Slutski at the New Taganka Theater.
In 2002, he played one of the leading men in the serial, “Leading Roles.”
Katka and Shiz (1992), Poor Sasha (1997), The President and His Granddaughter (1999), Silver Lily-of-the-valley (2000), Man’s Job (2001), Man’s Job -2 (2002), The Twelve Chairs (2003, also as producer.)
Nearest Screening
FIST IN HIS POCKET
RETROSPECTIVES
Script/Dir.: Marco Bellocchio, Dir. of Phot.: Alberto Marrama, Compos.: Ennio Morricone, Prod. Design.: Gisella Longo, Edit.: Silvano Agosti, Prod.: Enzo Doria.
Cast:. Lou Castel, Paola Pitagora, Marino Masé, Liliana Gerace, Stefania Troglio, Jeannie McNeil.
On a rural estate live three brothers, a sister, and their blind, religious mother. Three of the siblings have epilepsy, the fourth and eldest, Augusto does not, and he's about to break away from the family: he's in love with Lucia and planning to move to the city. Augusto's sister Guilia tries to frustrate the lovers, while another brother, Alessandro, hatches a far-reaching plot to free himself of his mother's demands and other family responsibilities, to give Augusto the wherewithal to leave with Lucia, and, perhaps, to pursue incestuous impulses with his sister.
Silver Ribbon - Best Original Story, Italian National Syndicate of Film Journalists, 1966; Silver Sail, Locarno IFF, 1965.
ARCANA
INTERNATIONAL COMPETITION
Script/Dir./ Dir. of Phot./Prod.: Cristobal Vicente, Compos.: Carlos Canales, Toto Alvarez, Sound: Mario Diaz, Rafael Huerta, Cristobal Vicente. Edit.: Cristobal Vicente, Carlos Klein.
This film presnts a record of the last working year of the old prison of Valparaiso, which closed in 1999. It is a homage to the prison and to the values and customs of the men, who have secretly lived within it during its 150 year history.