Կոմունիստական բանկի մեծ կողոպուտըՌումինիա 2004, 75min.
Սց./ռեժ.` Ալեքսանդրու Սոլոմոն, օպեր.` Կոնստանտին Կելբա, հնչ.` Վիորել Դոբրե, Դանա Բունեսկու, մոնտ.` Սոֆի Ռեյտեր:
Կինոխցիկը երբեք չի ստում: Վավերագրության վաղ շրջանից եկող այս աֆորիզմով է 1959-ին առաջնորդվել Ռումինիայի իրատես վարչակարգը հանդիսատեսներին համոզելու համար, որ բանկի կողոպուտի իր "վերականգնումը" ճշմարտացի է: Դեռ ավելին, գլխավոր դերերում հանդես են եկել հենց իրենք` վեց հանցագործները, ներկայացվելով որպես բարոյազուրկ գանգստերներ: Ավելի քան 40 տարի անց ռեժիսորը վերականգնում է այդ "վերականգնումը"` ի մի բերելով հարցաքննողներին ու նախկին բանտարկյալներին: | Սոլոմոն, Ալեքսանդրու Ալեքսանդրու Սոլոմոն (ծն. 1966, Բուխարեստ, Ռումինիա):
Կինոռեժիսոր, օպերատոր, տեսաարվեստագետ: Ռումինիայի կինեմատոգրաֆիստների միության անդամ է: 1981-1991 թթ. սովորել է Կինոյի և թատրոնի ակադեմիայի օպերատորական բաժնում: 1993-ից մինչև օրս Arte Vizuale հիմնադրամի ծրագրերի տնօրենն է:
Դուետ Պաոլոնչելլոյի և Պետրոնոմեի համար (1994), Վիա Ռեգրիս (1995), Ցյուրիխի քրոնիկոնը (1996), Անտառի պահապանը (1997) Շան կյանք (1999), Հազարաչքանի մարդը (2001), Աքսորյալի հացը (2002), Կոմունիստական բանկի մեծ կողոպուտը (2004):

Great Communist Bank Robbery, The
The camera never lies. This adage from the early years of documentary was adopted by the Romanian realist regime in 1959 to convince viewers of the veracity of its “reconstruction” of a bank robbery. In addition, the leading roles were played by the six perpetrators themselves, portrayed as corrupt gangsters. More than forty years later, the director reconstructs the reconstruction, incorporating interviewers with a former cellmate.
Solomon, Alexandru
Born 1966, Bucharest, Romania.
Filmmaker, cinematographer, video artist. Member of the Romanian Filmmakers’ Guild. From 1986-1991 studied at the Film and Theatre Academy, camera department. Since 1993 to the present day is the program manager of Fundatia Arte Vizuale (Visual Arts Foundation).
Duo For Paoloncello and Petronome (1994), Via Regris (1995), Zurich Chronicle (1996), Fortress Guard (1997) Dog’s Life (1999), The Man with Thousand Eyes (2001), The Bread of Exile (2002), The Great Communist Bank Robbery (2004).