Սց.` Ալբերտո Յաննուցցի, Դեն Յավից, Բեռնի Սիրլ, ռեժ.` Ալբերտո Յաննուցցի, Դեն Յավից, օպեր.` Ալբերտո Յաննուցցի, կոմպոզ.` Քեմբլ Բըռնս, Կլաուդիո Մոնտուորի, մոնտ.` Ջուլիա Սալեռնո:
Հարավային Աֆրիկայի, նրա բնության, մարդկանց ու քաղաքների պատկերներ կես ժամվա ընթացքում` առանց մեկնաբանության, Քեյփթաունում ապրող երաժիշտ Քեմբլ Բըռնսի հիպնոտիկ երաժշտության ուղեկցությամբ: Կարճ ու երկար, արագացված ու դանդաղեցված կադրեր, խոշոր ու ընդհանուր պլաններ. այս ամենը մեկտեղ ներկայացնում են երկրի խճանկարը ապարտեիդի պաշտոնական վախճանից ավելի քան մեկ տասնամյակ անց:
Յաննուցցի, Ալբերտո
Ալբերտո Յաննուցցի (ծն. 1964, Իտալիա):
Ավարտել է Հռոմի համալսարանի ազգագրական երաժշտագիտության բաժինը` լսատեսողական թեզ պաշտպանելով ժամանակակից աֆրիկյան հասարակության բանավոր ավանդույթի մասին: Սովորել է Կուբայի Երեք աշխարհների միջազգային կինոդպրոցում և հաճախել Ռոլֆ Մյուլերի "Նկարահանում բնական լույսով" դասընթացին:
"Լիփթոն-Մայոնեզ" սրճարանը (1991), Հավանա (1994), Թափառող գայլը. մայաների երգիչը (1994), Մոգությունը և ավանդական բուժումը Աֆրիկայում (2002), Հայացք (2005):
Յավից, Դեն
Դեն Յավից (ծն. 1960, Հարարե, Զիմբաբվե):
Զբաղվում է Հյուսիսային Աֆրիկայում մասամբ կամ ամբողջովին ֆինանսավորվող միջազգային վավերագրական ֆիլմերի արտադրությամբ և համաարտադրությամբ: Հիշարժան աշխատանքներից են "Աֆրիկյան վերածնունդ" 13 մասանոց վավերագրական սերիալը, "Իմ երկիր, իմ կյանք"-ը և "Առյուծի հետքը", որը Հարավային Աֆրիկայում ամենից շատ վաճառված վավերագրական ֆիլմերից է: 2002-ին Պատվավոր մրցանակի է արժանացել Զիմբաբվեի կինոարտադրության մեջ ներդրած ավանդի համար:

Thirty minutes of images of South Africa, its nature, people and cities, without comment, edited to the hypnotic music of the Cape Town-based musician Campbell Burns. Short and long shots, slowed down and accelerated, close-ups and vistas; collectively, they give a kaleidoscopic impression of this country, more than a decade after the official end of Apartheid.
Iannuzzi, Alberto
Born 1964, Italy.
Graduated from the University of Rome, Department of Ethnomusicology with an audiovisual thesis concerning the oral tradition in modern African society. He studied film at the International Film School of the Three Worlds in Cuba and attended the course "Filming with Natural Light" by Rolf Muller.
Kafe-Lipton-Mayonese (1991), Havana (1994), Errant Wolf: the Maya Mennsanger (1994), Alberto Iannuzzi & Antonio Falduto: Magic and Traditional Healing in Africa (2002), Glympse (2005).
Jawitz, Dan
Born 1960, Harare, Zimbabwe.
Produces and co-produces local and international documentaries financed partially or totally in South Africa. Notable productions produced by Jawitz include documentary series African Renaissance, My Land My Life, and A Lion’s Trail, which is one of the most sold documentaries to come from South Africa. In 2000, Jawitz was given an Award of Honor for his cintribution to the Zimbabwean film industry.