Դարֆուրյան օրագրեր. Նամակ տնից
Ուշադրության կենտրոնում երեխաներն են« որոնք միշտ ամենախոցելին են ցանկացած կոնֆլիկտային իրավիճակում: Ֆիլմը հնարավորություն է ընձեռում դարֆուրցիներին` ցույց տալու աշխարհին« թե ովքեր են իրենք:
Բայն, Այշա
Այշա Բայն (ծն. 1978, Նյու Յորք, ԱՄՆ):
Խաղաղության եւ հակամարտության կարգավորման միջազգային ծրագրի մագիստրոսի աստիճան է ստացել Միջազգային ծառայության դպրոցում` Ամերիկյան համալսարանում կենտրոնանալով մարդու իրավունքների վրա: Մինչեւ համալսարան գալը Խաղաղության կորպուսի կամավոր է եղել Մադագասկարում: Եղել է նաեւ Ցեղասպանության կանխման կենտրոնի փոխտնօրեն, հետաքննել Դարֆուրի եւ Հյուսիսային Ուգանդայի կոտորածներն ու տեղեկություններ հայտնել դրանց մասին` հետամուտ լինելով միջազգային գործողությունների: 2004-ին ուսումնասիրել է մարդկանց թրաֆիքինգը Հարավ-արեւելյան Ասիայում:
Մարլոու, Ջեն
Ջեն Մարլոու (ծն. 1971, Ֆիլադելֆիա, ԱՄՆ)
Հումանիտար գիտությունների բակալավր է, հոգեբանություն է ուսանել Փենսիլվանիայի համալսարանում 2000-2004 թթ. Երուսաղեմի համագոյակցության կենտրոնում ղեկավարել եւ համակարգել է իր ստեղծած "Խաղաղության սերմեր" համագոյակցության ծրագիրը պաղեստինցի եւ իսրայելցի երիտասարդների համար: "Խաղաղության սերմերի" ծրագրի ղեկավարն է եղել նաեւ Աֆղանստանում եւ նպաստել է Հնդկաստանի ու Պակիստանի« Բալկանների« Կիպրոսի հունական եւ թուրքական համայնքներիի հակամարտող երիտասարդական խմբերի հաշտեցմանը: "Խաղաղության սերմերում" աշխատելիս տեսատեխնիկա է օգտագործել` Իսրայելի եւ Պաղեստինի« Հնդկաստանի եւ Պակիստանիի երիտասարդության միջսահմանային տեսաերկխոսության նախագծեր ստեղծելով: Այժմ ներգրավված է Իսրայելում ու Պաղեստինում եւ Բոսնիա-Հերցեգովինայում իրականացվող խաղաղարար ծրագրերում:
Շապիրո, Ադամ
Ադամ Շապիրո (ծն. 1972, Նյու Յորք, ԱՄՆ)
Ակտիվիստ« կինոռեժիսոր: Վերջերս Աֆղանստանում ղեկավարել է "Global Rights"` մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպությունը: Միջազգային հարաբերությունների գծով փիլիսոփայության դոկտորի թեկնածու է« հումանիտար գիտությունների մագիստրոսի կոչում ունի` ավարտելով Նյու Յորքի համալսարանի քաղաքականության բաժինը եւ նույնպիսի կոչում` Ջորջթաունի համալսարանի արաբագիտության բաժինն ավարտելուց հետո: "InCounter Productions"-ի հիմնադիր անդամ է« վավերագրական ֆիլմ է թողարկել Բաղդադի մասին` 2003-ին Բաղդադում նկարահանված նյութի հիման վրա: Պաղեստինի համերաշխության միջազգային շարժման համահիմնադիր է, երեք տարի բնակվել եւ աշխատել է Պաղեստինի գրավյալ տարածքներում: Ապրել եւ աշխատել է նաեւ արաբական աշխարհի տարբեր երկրներում: "Խաղաղության գործընկեր ռեժիսորների" վարչության անդամ է: "Վետերանները` հանուն խաղաղության" ազգային կազմակերպության կողմից Խաղաղության պատվավոր վետերանի կոչում է ստացել:

Darfur Diaries: A Message from Home
Children, always among the most vulnerable in any conflict situation, are the focus of the film. The film allows the Darfurians to demonstrate to the world who they are.
Bain, Aisha
Born 1978, New York, USA.
Completed her Masters degree in the International Peace and Conflict Resolution Program at the School of International Service majoring in Human Rights at American University. Before arriving at the AU, she served as a Peace Corps volunteer in Madagascar. She served as Deputy Director at the Center for the Prevention of Genocide where she worked investigating and reporting the massacres in Darfur and Northern Uganda, and lobbying for international action. She has also conducted field research in human trafficking in South East Asia in 2004.
Marlowe, Jen
Born 1971, Philadelphia, USA.
Holds a B.A. from the University of Pennsylvania in psychology. She directed and coordinated the program at the Seeds of Peace Center for Coexistence in Jerusalem from 2000-2004, creating and implementing a coexistence program for Palestinian and Israeli youth. In addition, she was the program director for Seeds of Peace in Afghanistan, and facilitated conflict groups of youth from India and Pakistan, the Balkans, and Turkish and Greek Cypriot youth. Jen used video techniques through her work in Seeds of Peace, creating cross-border video dialogue projects for youth from Israel and Palestine and India and Pakistan. She is currently working on peace-building projects in Israel and Palestine and Bosnia-Herzegovina.
Shapiro, Adam
Born 1972, New York, USA.
An activist, filmmaker, who most recently served as Country Director in Afghanistan for the international human rights organization Global Rights. He is a Ph.D. candidate in International Relations, and holds an M.A. in Politics from New York University and an M.A. in Arab Studies from Georgetown University. Adam is a founding member of InCounter Productions, which produced the documentary film, About Baghdad , based on filming in Baghdad, Iraq in 2003. He is also a co-founder of the International Solidarity Movement in Palestine and lived and worked in the Occupied Palestinian Territories for three years. He has lived and worked throughout the Arab world. Adam serves on the Board of Directors of Partners for Peace, and has been named an Honorary Veteran for Peace by the national Veterans for Peace organization.