ԱյգեպարՀայաստան 2006, 24min.
Սց.` Տիգրան Պասկեւիչյան, ռեժ.` Արա Շիրինյան, օպեր.` Սուրեն Տեր-Կարապետյան, մոնտ.` Տիգրան Կարապետյան, պրոդ.` Սաթենիկ Ֆարամազյան:
Ֆիլմը ներառում է երկու վավերագրական պատում հարեւան գյուղերի` հայկական Այգեպարի եւ ադրբեջանական Ալիբեյլիի մասին: Գյուղերի բնակիչները մինչեւ ղարաբաղյան հակամարտությունը բնականոն հարաբերություններ են պահպանում` անձնական, ընտանեկան եւ տնտեսական կապեր ունենալով: Պատերազմը անսպասելիորեն եւ ողբերգական ձեւով ընդհատում է այդ կապերը: Նախկին ընկերներն ու ծանոթները թշնամանում են` հաճախ անտեղյակ, որ իրենց փամփուշտներն ու ռումբերը ցավ են պատճառում սահմանի մյուս կողմում գտնվող հարեւաններին: Տասներկուամյա զինադադարի ընթացքում երկու գյուղերի բնակիչներն էլ դադարում են մտածել բարեկամության ու թշնամանքի, պատերազմի ու խաղաղության եւ հաշտ համագոյակցության հնարավորության մասին: | Շիրինյան, Արա Արա Շիրինյան (ծն.1957, Երեւան):
Ավարտել է Երեւանի մանկավարժական ինստիտուտի կինոռեժիսուրայի բաժինը: 1982-96 թթ. աշխատել է Հայաստանի պետական հեռուստեսությունում: Այժմ աշխատում է "Շողակաթ" հեռուստաընկերությունում: Հաճախել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային հեռուստահեռարձակողների սեմինարին (Սեուլ, Հարավային Կորեա, 1994): Մասնակցել է Հետաքննող լրագրության աջակցման ծրագրին (Վաշինգտոն, 2000): Հաճախել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հեռուստատեսային վավերագրական կինոարտադրության սեմինարին (Սեուլ, Հարավային Կորեա, 1994): "Հետաքննող լրագրողներ" կազմակերպության անդամ է, "Versus" կինոստուդիայի համահիմնադիրը: 1995¬ից կինոռեժիսորի գործունեությունը համատեղում է Երեւանի պետական համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում դասախոսելու հետ:
Դեմոնտաժ (1999), Մարդու իրավունքները Հայաստանում (2000), Մերժվածներ (2000), Մինասի առեղծվածը (2001), Շարունակվող պատերազմ (2004), Մի սեփականաշնորհման պատմություն (2005):

The film is comprised of twin documentaries that tell the story of two next-door villages: Aygepar in Armenia, and Alibeyli in Azerbaijan. Up until the Nagorno-Karabagh conflict, the inhabitants of the villages depicted in the documentaries enjoyed normal relations, with interpersonal, interfamilial, and economic ties. Those ties were abruptly and tragically broken by the war. Former friends and associates were drawn into the hostilities, often unaware of the damage that their bullets and bombs caused to their neighbors on the other side of the border. Twelve years into the cease-fire, the inhabitants of both villages pause to reflect on friendship and enmity, war and peace, and the possibility of a clean slate leading to coexistence.
Shirinyan, Ara
Born 1957, Yerevan.
He graduated from the Film Directing Department of Yerevan Pedagogical Institute. From 1982 to 1996 he worked at the State TV of Armenia. He currently works at “Shoghakat” TV Company. He attended the UNESCO International TV Broadcaster’s Workshop, KBS, Seoul (South Korea), 1994. Participated in the AED program of Support for Investigative Jornalism, Washington, DC, 2000. He attended the UNESCO TV Documentary Production Workshop, KBS, Seoul (South Korea), 2004. Member of “Investigative Journalists” NGO, Versus Film Studio.Along with filmmaking since 1995 he has been lecturing to students at the Department of Journalism of Yerevan State University.