2005, Հայաստան, ՙՀայֆիլմ՚, 125 րոպե
Սցեն./ռեժ.` Էդգար Բաղդասարյան, օպեր.` Վահագն Տեր - Հակոբյան, կոմպոզ.` Արա Գեւորգյան, հնչ.` Կարեն Ծատուրյան:
Դերերում. Ժանեթ Հովհաննիսյան, Սամվել Սարգսյան, Արտաշես Շահվերդյան, Վիգեն Ստեփանյան:
Մարիամը, որը թարգմանիչ է աշխատում խուլ ու համր երեխաների դպրոցում, դիմում է հոգեբանին: Նա տարօրինակ խնդիր ունի. տանը խորհրդավոր բաներ են կատարվում: Չգիտես որտեղից հայտնվող ուժեղ լույսի պատճառով ջարդվում է ամբողջ ապակեղենը, եւ դա ուղեկցվում է արտասովոր ձայնով: Ակնհայտ է, որ սա Մարիամի առաջին այցը չէ հոգեբանին. նախկինում եւս նա եղել է այստեղ, բայց ինչ-որ պատճառով բուժումն ընդհատել է: Հոգեբանը սկսում է վարանել «շիզոֆրենիա» ախտորոշումը տալուց առաջ: Ի՞նչ է կատարվում այս կնոջ հետ: Նա իրո՞ք հոգեբանի կարիք ունի, թե՞ հոգեբանն ինքն էլ օգնության կարիք է զգում:
Բաղդասարյան, Էդգար
Էդգար Բաղդասարյան (ծն. 1964, Երեւան)
1985-ին ավարտել է Երեւանի անասնաբուժական ինստիտուտը : 1986-1987 թթ. ադմինիստարատոր է եղել Հայհամերգում, 1988-ից` ռեժիսորի ասիստենտ, ապա` ռեժիսոր ՙՀայկ՚ եւ ՙՀայֆիլմ՚ կինոստուդիաներում:

MariamArmenia 2005, 125min.
Young Mariam, who works in a school for deaf children, visits the psychiatrist with a strange problem - strange things are happening to her in her own home. A strong light accompanied by a strange voice appears from nowhere, cracks all the glass in her home. It is obvious that it is not her first visit to the psychiatrist - Mariam has been there before but for some reason she stopped her treatments. The psychiatrist is not comfortable diagnosing her with "Schizophrenia". But what is going on with this woman? Does she really need a psychiatrist? Or does the psychiatrist himself need help? | Bagdasaryan, Edgar Edgar Bagdasaryan (born 1964, Yerevan)
He graduated from the Veterinary Institute of Yerevan in 1985. From 1986 to 1987 he was a director in Armconcert. Since 1988 - director assistant, and later, film director at Hayk and Hayfilm Studios.