Արգենտինա / Ֆրանսիա / Հոլանդիա
Սց./ռեժ/`պրոդ./նկ./մոնտ.` Լիսանդրո Ալեսանդրո, օպեր.` Կոի Միլիորա, կոմպ.` Ֆլոր Մալեւա, հնչ.` Կատրիել Վիլդոսոլա:
Գլխավոր դերում` Արխենտինո Վարգաս:
Հինավուրց ջունգլիի սաղարթների միջով կարելի է տեսնել երկու սպանված տղաների եւ մարդասպանին: Շատ տարիներ անց մենք վերստին տեսնում ենք այդ մարդուն` արդեն ծերացած Վարգասին: Բանտարկության վերջին օրն է արդեն, եւ նա պատրաստվում է նորից ազատությունը ճաշակելու: Վարգասը ճանապարհ է ընկնում դստեր մոտ, որն ապրում է ջունգլիում, կղզու վրա: Լռության մեջ, նա մեն-մենակ է ջունգլիի եւ գետի հետ, որը նրան հետ ու առաջ է տանում ժամանակի միջով: Ուրիշ ոչինչ չկա, բացի լռությունից, այն սարսափելի գաղտնիքից, որ անթեղված է Վարգասի հոգում:
Ալոնսո, Լիսանդրո
Լիսանդրո Ալոնսո (ծն. 1975, Բուենոս Այրես)
Երեք տարի ուսանել է Բուենոս Այրեսի կինոհամալսարանում: 1995-ին գրել է «Երկուսն արահետին» կարճամետրաժ ֆիլմի սցենարը եւ նկարահանել Կատրիել Վիլդոսոլայի հետ: Մասնակցել է մի շարք գեղարվեստական ֆիլմերի նկարահանմանը որպես ռեժիսորի ասիստենտ: Նրա առաջին ինքնուրույն խաղարկային ֆիլմը` «Ազատությունը», 2002-ին քննադատների երկու պատվավոր հիշատակությանն է արժանացել Ռոտերդամի միջազգային փառատոնում:

Argentina / France / The Netherlands
In an antediluvian jungle underneath leaves, we catch sight of two dead boys and their murderer. Then the film takes a leap many years forward in time to the intriguing old man, Vargas. His last day in jail has dawned and he is getting ready to taste freedom again. For the rest of the story, Vargas is on his way to his daughter who lives on an island in the jungle. In silence, he is one with the jungle and the river that takes him both forward and back in time. In this silence is the gruesome secret that Vargas bears with him.
Alonso, Lisandro
Lisandro Alonso (born 1975, Buenos Aires)
He studied for three years at the local Universidad del Ciné. In 1995, he wrote and co-directed the short film, Two on the Path, with Catriel Vildosola. Alonso went to work on several features as assistant director. His own feature début, The Freedom, received two honorary mentions from international film critics at the 2002 Rotterdam Festival.