Սց./ռեժ.՝ Աղասի Այվազյան, օպեր.՝ Լ. Աթոյանց, կոմպոզ.՝ Տ. Մանսուրյան, նկ.՝ Գ. Թորոսյան, մոնտ.՝ Ի. Միքայելյան, հնչ.՝ Է. Վանունց:
Դերերում. Վ. Քոչարյան, Վ. Գեւորգյան, Հ. Ալավերդյան, Կ. Մարտիրոսյան, Ա. Լորիա, Լ. Սարկիսով:
Ֆիլմը պատմում է թիֆլիսահայ հայտնի նկարիչ Վանո Խոջաբեկյանի դժվար կյանքի մասին:
Այվազյան, Աղասի
Աղասի Այվազյան (ծն. 1925, Աբասթուման, Վրաստան)
1942-ին ընդունվել է Թբիլիսիի արվեստի ակադեմիա, այնուհետեւ՝ ուսանել Վրացական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետում: 1945-ին ուսումը շարունակել է Երեւանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում: 1954-ից սկսել է տպագրվել Թբիլիսիի հայ մամուլում, ապա՝ Երեւանում: 1959-ին հրատարակել է առաջին գիրքը: 1965-ին հաստատվել է Երեւանում, աշխատել՝ «Գրական թերթում»: 1973�1980 թթ. եղել է «Էկրան» հանդեսի խմբագիրը: 90-ականների սկզբին խմբագրել է «Հայություն» շաբաթաթերթը: 1981-ից ֆիլմեր է նկարահանում իր սցենարներով:
Որպես սցենարիստ. Եռանկյունի (1967), Խաթաբալա (1971, Յ. Երզնկյանի հետ համատեղ), Հայրիկ (1972), Բաղդասարը բաժանվում է կնոջից (1976), Թռիչքը սկսվում է երկրից (Ն. Հովհաննիսյանի հետ, 1980), Ձայն բարբառոյ...(Վ. Չալդրանյանի հետ, 1991):
Որպես սցենարիստ-ռեժիսոր. Լիրիկական երթ (Լ. Իսահակյանի հետ, 1981), Վառած լապտեր (1983), Վերածնունդ (1984), Գործողություն (1987), Պատրանք (1987), Խոսք (1987), Գաղտնի խորհրդականը (1988):

The film tells us about the life and creative work of an outstanding Armenian painter, Vano Khojabekyan.
Ayvazyan, Aghasi
Aghasi Ayvazyan (born 1925, Abustumani, Georgia)
1942- entered Academy of Arts in Tbilisi, later studied at the Department of Philology of Georgian University. 1945- continued his education in Yerevan Fine Arts Institute. 1954 – started to publish articles in the Armenian newspapers in Tbilisi and later in Yerevan. 1959 – published his first book. 1965 – moved to Yerevan and worked in the newspaper “Grakan Tert.” 1973 –80 – editor of “Ekran” magazine, in the early 90-s edited “Hayutiun” weekly. Since 1981 – has been shooting films based on his own scripts.
As scriptwriter: Triangle (1967), Khatabala (1971, with Y.Yerznkyan), Hayrik (1972), Baghdasar Divorces His Wife (1976), The Flight Begins from the Land (along with N.Hovhannisyan, 1980), A Voice in the Wilderness (along with V. Chaldranyan, 1991).
As scriptwriter and director: Lyrical March (Co-dir. L.Isahakyan, 1981), Burning Lantern (1983), Renaissance (1984), Operation (1987), Illusion (1987), The Word (1987), The Secret Advisor (1988).