Գիշերը լուսավոր էՌուսաստան 2003, 95min.
Ռեժ. Ռոման Բալայան, սց. Ռ.Իբրահիմբեկով, Ռ.Բալայան, օպեր. Բ.Վերժբիցկի, նկ. Ս.Խոտիմսկի, կոմպոզ. Վ.Խրապաչեւ, պրոդ. Վ.Դոստալ:
Դերերում՝ Ա.Կուզիչեւ, Ա.Պանին, Օ.Սուտուլովա, Ի.Կուպչենկո, Վ.Գոստյուխին:
Գիշերը կարող է լուսավոր լինել անգամ կույրերի համար, եթե ինչ-որ մեկն դա շատ ցանկանա: Ֆիլմը պատմում է կույր խուլուհամրերի ինտերնատ-բուժարանի դրամատիկ առօրյայի մասին: Պատմության հիմքում երկու հերոսուհիների՝ տնօրենի — պրակտիկանտուհու բախումն է: | Բալայան, Ռոման Ռոման Բալայան (ծն. 1941, Ներքին Հորաթաղ, Լեռնային Ղարաբաղ)
Ռեժիսոր, սցենարիստ և պրոդյուսեր: 1969-ին ավարտել է Կիևի թատերական ինստիտուտի կինոռեժիսուրայի բաժինը: Այդ ժամանակից ի վեր ապրում ու աշխատում է Կիևում և Մոսկվայում:
Գողը (1969), Անատոլ Պետրիցկի (1970), Ռոմաշկինի էֆեկտը (1973), Կաշտանկա (1973), Մենավոր գայլը (1978), Թռիչքներ երազում և արթմնի (1983), Համբույր (1983), Պահպանիր ինձ, իմ թալիսման (1986), Մատնիչը (1987), Մցենսկի գավառի լեդի Մակբեթը (1989), Առաջին սեր (1995), Երկու լուսին, երեք արև (1998), Մի գիշեր Փարաջանովի թանգարանում (1998), Գիշերը լուսավոր է (2003), Դրախտի թռչունները (2008):

Night Is Bright, TheRussia 2003, 95min.
The night can be bright even for blind people, if someone wishes badly. The film is about the dramas of everyday life in a boarding school for the blind, deaf and mutes. The plot evolves around the encount between two heroines – director of the school and an intern. | Balayan, Roman Roman Balayan (born 1941, Nerkin Horatagh, Nagorno-Karabakh)
A graduate of the Cinema School of the Kyiv Theater State Institute with a diploma of a film director in 1969, Balayan has since been living and working in Kyiv and Moscow as a film director, scriptwriter and producer.
Thief (Vor, 1969); The Romashkin Effect (Effekt Romashkina, 1973); Kashtanka (1975); Lone Wolf (Biryuk, 1977); Flights in Dreams and in Reality (Polyoty vo sne i nayavu, 1982); Guard Me, My Talisman (Khrani menya, moy talisman, 1986); The Kiss (Potseluy, 1983); The Spy (Filyor, 1987); Lady Macbeth of Mtsensk District (Ledi Makbet Mtsenskogo uezda, 1989); The First Love (Pervaya lyubov, 1995); Two Moons, Three Suns (Dve luny, tri solntsa, 1998); A Night in the Parajanov Museum (1998); The Night Is Bright (Noch Svetla, 2004); Birds of Paradise (2008)