Մեքսիկական դիպլոմատներ
Դերերում` Հ.Խաչանյան, Ա.Ամիրբեկյան, Հր.Ներսիսյան, Մ.Լինեւիչ, Ա.Հասան-Ջալալյան, Ռ.Գրիգորյան, Լ.Դայրեջյան, Խ.Աբրահամյան, Ս.Քոչարյան, Գ.Չախիրյան:
Ֆիլմը պատմում է Երկու վարսավիրների արկածների մասին, որոնք, վարչապետի կարգադրությամբ, որոշ ժամանակ հանդես են գալիս արտասահմանյան դիվանագետների դերում:
Մարտիրոսյան, Ամասի
Ամասի Մարտիրոսյան (1897-1971)
Ծնվել է Երեւանում:
1916-ին ավարտել է Առեւտրական դպրոցը: 1918-1920-ը մասնակցել է Քաղաքացիական պատերազմին: 1925-ին ավարտել է Թիֆլիսի դերասանական դասընթացները: 1925-ից աշխատել է Հայկինոյում (հետագայում` «Հայֆիլմ» ստուդիա): Նկարահանվել է բազմաթիվ հայկական ֆիլմերում, ինչպես նաեւ նկարահանել է 15 վավերագրական ֆիլմ:
Կոլխոզային գարուն (1929), Միշտ պատրաստ (1930), Կիմը հերթապահ (1930), Մեքսիկական դիպլոմատներ (1931), Քրդեր- եզդիներ (1932), Գիքոր (1934), Սեւանի ձկնորսները (1938), Քաջ Նազար (1940), Կրակ անտառում (1941), Դուստրը (1942), Հասցեատիրոջ որոնումները (1955), 01-99 (1959):
Քալանթար, Լեւոն
Լեւոն Քալանթար (1891-1959)
Ծնվել է Թիֆլիսում:
1916-ին ավարտել է Պետերբուրգի Համալսարանի արեւելյան ֆակուլտետը: 1916-ից հանդես է եկել որպես դերասան եւ ռեժիսոր հայկական եւ վրացական թաթրոններում:1918-ին Ռուբեն Մամուլյանի հետ հիմնել է Թիֆլիսի Թատերական ստուդիան: Հիմնադրել է Թիֆլիսի հայկական թատրոնը, Երեւանի Սունդուկյանի անվան թատրոնի հիմնադիրներից մեկն է: 1928-30-ը ղեկավարել է Բաքվի հայկական թատրոնը: 1930-31-ը եղել է "Հայֆիլմ" ստուդիայի տնօրենը:1931-35 - Երեւանի Գորկու անվ. թատրոնի տնօրենն էր: 1937- 43 եւ 1957-59 - ղեկավարել է Երեւանի Ստանիսլավսկու անվ. ռուսական թատրոնը:

The film tells us about the adventures of two barbers who, according to the instruction of the Prime Minister, pretend to be foreign diplomats.
Martirosyan, Amasi
Amasi Martirosyan (1897-1971)
Born in Yerevan.
1916 - graduated from the Commerce School. 1918-1920 - participated in the Civil War. 1925 - finished Courses for Actors in Tbilisi. Since 1925 - worked at Aremnkino (later Armenfilm Studio). Acted in many Armenian films, as well as shot about 15 documentaries.
Spring in Collective Farm (1929), Always ready (1930), Kim on Duty (1930), Mexican Diplomats (1931), Kurds-Yezids (1932), Gikor (1934), Sevan's Fishermen (1938), Nazar the Brave (1940), Fire in the Woods (1941), Daughter (1942), Looking of the Addressee (1955), 01-99 (1959).
(1891-1959)
Born in Tiflis (Georgia).
1916 - graduated from the Eastern Studies Department of Petersburg University. Since 1916- actor and director of a range of Armenian and Georgian Theatres. 1918 - founded a Theatrical Studio along with Rouben Mamoulian in Tiflis. Founder of Armenian Theatre in Georgia, one of the founders of the Sundukyan Drama Theatre in Yerevan. 1928-30 - chief director of Armenian Theatre in Baku. 1930-31- director at Armenfilm Studio. 1931-35 - executive director at Gorky Yerevan Theatre. 1937- 43 and 1957-59 - executive director of Stanislavsky Russian Drama Theatre in Yerevan.