Էլինա. եթե ես այստեղ եղած չլինեիՇվեդիա / Ֆինլանդիա 2003, 77min.
Ռեժ. Քլաուս Հերո, սց. Մ.Սյունդսթեդթ, օպեր. Յ.Թ.Լայնե, կոմպ. Թ.Կանտելինեն, պրոդ. Ա.Լանդսթրյոմ, Շ. Դենվարդ:
Դերերում` Ն.Միննեվիք, Բ.Անդերսոն, Մ.Մաիյաալա, Հ.Ռաֆայելսեն, Թ.Սոնեբի:
1950-ականների սկզբին Շվեդիայի հյուսիսային գյուղական շրջանում փոքրիկ ֆիննուհի Էլինան, թոքախտից բուժվելուց հետո, գնում է դպրոց: Ուսուցչուհի օրիորդ Հոլմը սկսում է ճնշել Էլինային՝ դասարանում ֆիններեն խոսելու համար: Էլինայի մայրը, քույրը եւ մի երիտասարդ ուսուցիչ փորձում են միջամտել՝ կանխելու համար առճակատումը աշակերտուհու եւ ուսուցչուհու միջեւ:
Ռեժիսորը այս կինոնկարի համար արժանացել է «Բերգման» հեղինակավոր մրցանակին եւ 2003թ. Բեռլինի միջազգային կինոփառատոնի մրցանակին: | Հերո, Քլաուս Քլաուս Հերո (ծն. 1971, Պորվոո, Ֆինլանդիա)
Ուսանել է ռեժիսուրա եւ մասնակցել է սցենարական սեմինարների Հելսինկիի արվեստի քոլեջում, նկարահանել կարճամետրաժ հեռուստաֆիլմեր եւ վավերագրական կինոնկարներ:

In rural northern Sweden of the early 1950s, little Finnish girl, Elina goes to school again after recovering from tuberculosis. Teacher Miss Holm starts hounding Elina for speaking Finnish in class and questioning her authority. Elina’s mother, sister, and a liberal young male teacher all try to mediate the ensuing battle of wills between Elina and Miss Holm.
The director received the very prestigious Bergman Award for this film and a prize at the Berlin Festival in 2003.
Härö, Klaus
Klaus Härö (born 1971, Porvoo, Finland)
Studied Directing and Attended Sreenwriting Seminars at Helsinki Art College, made short films for TV and documentaries.