Իմ Մարլոնն ու Բրանդոն Թուրքիա / Հոլանդիա / Մեծ Բրիտանիա / Ֆրանսիա 2008, 92min.
Պրոդ.` Հյուսեյին Կարաբեյ, Լուսինդա Էնգլհարթ, Ֆրանս վան Գեստել, Երոեն Բեկեր, սց.` Հյուսեյին Կարաբեյ, Այջա Դամգաջի, ռեժ.` Հյուսեյին Կարաբեյ , օպեր.` Էմրե Թանյիլդիզ, կոմպոզ.` Քեմալ Սահիր Գուրել, Հուսեյին Յիլդիզ, Էրդալ Գյունեյ, հնչ.` Մոհամադ Մոխթարի, մոնտ.` Մերի Սթիվեն:
Դերերում. Այջա Դամգաջի, Համա Ալի Խան, Նեսրին Ջավադզադե, Էմրա Օզդեմիր, Ջենգիզ Բոզքուրթ, Մահիր Գյունսիրայ:
Այջան թուրք դերասանուհի է, ապրում է Ստամբուլում: Արևմտյան Թուրքիայում, ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ, հանդիպում է քուրդ դերասանի Համա Ալիին: Նրանք սիրահարվում են իրար: Նկարահանումների ավարտից հետո Այջան վերադառնում է Ստամբուլ, իսկ Համան ստիպված է վերադառնալ տուն, Սուլեյմանիյե` հյուսիսային Իրաք: Այջան և Համան շարունակում են իրենց հարաբերությունները հեռախոսով և նամակներով, մինչ Ամերիկան պատրաստվում է հարձակվել Իրաքի վրա: Փոստը հաճախ չի աշխատում, Իրաքի հեռախոսագծերը չեն գործում: Ժամանակ առ ժամանակ Այջան տեսաժապավենով սիրո խոստովանություններ է ստանում սիրեցյալից : Բայց նա այլևս չի դիմանում հեռվում մնալուն և որոշում է մեկնել հյուսիսային Իրաք: Իսկ երկիր մտնելը պատերազմի ժամանակ նույնքան դժվար է, որքան դուրս գալը:
Խաղարկային կինոյի լավագույն նոր ռեժիսոր (Թրայբեքա ԿՓ, ԱՄՆ, 2008):
| Կարաբեյ, Հյուսեյին Հյուսեյին Կարաբեյ (ծն. 1970, Ստամբուլ, Թուրքիա)
Ապրում և աշխատում է Ստամբուլում: Կինոռեժիսուրայով զբաղվում է 1996-ից: 2001-ին ավարտել է Մարմարայի համալսարանի Գեղարվեստի դպրոցի կինոյի և հեռուստատեսության բաժինը: Նրա կարճամետրաժները, վավերագրական ֆիլմերն ու առաջին խաղարկային լիամետրաժը` ՙԻմ Մարլոնն ու Բրանդոն՚, ցուցադրվել են բազմաթիվ կարևոր փառատոներում և տարբեր մրցանակների արժանացել: Այժմ որպես գեղարվեստական ղեկավար զբաղված է ՙՉմոռանաս ինձ, Ստամբուլ՚ կինոալմանախի արտադրությամբ:
Լուռ մահ (2001), Իմ Մարլոնն ու Բրանդոն (2008), Առաջ և հիմա (ՙՈչ մի խավար մեզ չի ստիպի մոռանալ՚ նովելը, 2011)

Gitmek: My Marlon And Brando France / The Netherlands / Turkey / UK 2008, 92min.
Ayca is a Turkish actress living in Istanbul. On a film set in the West of Turkey, she meets Hama Ali, a Kurdish actor. The two fall in love while shooting a film. After the shoot Ayca returns to Istanbul and Hama has to go back to his home, Suleymaniye in northern Iraq. Ayca and Hama continue their relationship on the telephone and via letters, while America prepares to attack Iraq. The post often does not work and the phone lines in Iraq are usually cut off. From time to time, Ayca receives a declaration of love from her lover on video. But Ayca can no longer bear the distance between them and decides to travel to northern Iraq. However, to get into a country at war turns to be just as difficult as to get out.
Best New Narrative Filmmaker (Tribeca Film Festival 2008)
A-si Film Yapim
Spier Films
IDTV FILM/Motel Films
| Karabey, Huseyin Huseyin Karabey (born 1970, Istanbul, Turkey)
He lives and works in Istanbul. Hüseyin Karabey pursues film directing since 1996. He graduated from the Film & Television department, Fine Arts School of the Marmara University in 2001. His short films, documentaries and his first full length feature My Marlon and Brando have been shown at many important festivals and have won various awards. Currently he is involved as Artistic Director in the production of an Omnibus project entitled Do Not Forget Me Istanbul.
Silent Death (2001), My Marlon and Brando (2008), Then and Now (segment “No Darknes Will Make Us Forget, 2011)