Թշնամիները Հայաստան 2007, 27min.
Պրոդ./սց./ռեժ.` Դավիթ Մաթևոսյան, օպեր.` Աշոտ Մկրտչյան, կոմպոզ.` Շաղիկ Մաթևոսյան, Վահագն Պապայան, հնչ.` Վահան Բակունց, Միքայել Մարգարյան, մոնտ.` Աշոտ Մխիթարյան, Զառա Այվազյան, Տիգրան Բաղինյան:
Դերերում. Աշոտ Ադամյան, Էդգար (Snake) Մինասյան, Անի Մաթևոսյան:
20-րդ դար, 90-ականներ: Հարավային Կովկասում ինչ-որ տեղ: Տեղական հակամարտություններից մեկը: Երկու հակառակորդ գումարտակ` հայկական և ադրբեջանական, շարժվում են դեպի ավերված և հրդեհված գյուղ: Օհանը 20-ամյա հայ երիտասարդ է: Նրա շարժուձևից երևում է, որ պատերազմում «նոր տղա» չէ: Ադրբեջանական զինվորների մեջ աչքի է ընկնում Յուսուֆը` 50-ամյա մի հաղթանդամ տղամարդ` հոգնած տեսքով և փորձառու պահվածքով: Երկու կողմերի համար էլ գյուղը չեզոք վայր է` գիշերը թշնամու թիկունքն անցնելու և գործողություն իրականացնելու համար. նրանք չգիտեն հակառակորդի մոտենալու մասին:
| Մաթևոսյան, Դավիթ Դավիթ Մաթևոսյան (ծնվ. 1966, Երևան)
Ավարտել է Երևանի պետհամալսարանի արևելագիտական բաժինը: 1988-ից որոշ ընդմիջումներով հեռուստատեսության և կինոարտադրության ոլորտում է: Աշխատել է վավերագրական, խաղարկային ֆիլմերի, հեռուստատեսային ծրագրերի և տեսահոլովակների ստեղծման վրա: «Երկուսը» վավերագրական ֆիլմի, «Պոլիֆոն» և «Մարդկանց մոլորակը» տեսաշարերի, «Ֆիլմն այսպես ստեղծվեց» հաղորդաշարի պրոդյուսերը և ռեժիսորն է:
Երկուսը (1991), Անկախություն (1992), Պոլիֆոն, Սինեմատոգրաֆ, Շեմին (2000 - 2003), Մարդկանց մոլորակը (2003), Թշնամիները (2007):

20th century, mid 90s somewhere in the Southern Caucasus… One of the local conflicts... Two platoons of enemies – an Azeri and an Armenian move to a ruined and burnt village. Ohan is one of the Armenians – a guy of 20. It is obvious from his gestures and looks that he’s not a novice at war. Yusuf can be seen among the Azeri soldiers. He is a heavily built 50-year-old man, skillful and of distinct manners, but looking tired. The village is a neutral place for both detachments, convenient for passing to the rear of the enemy at night, and carrying out an operation: neither of them knows the enemy approaches.
Matevossian, David
David Matevossian (born in 1966, Yerevan, Armenia)
Matevossian graduated from the School of Oriental Studies, the Yerevan state University. He has been working in the media and film production with some interruptions since 1988. He has worked and cooperated on documentary and feature films, TV programs and clips. He is the producer and the director of the documentary The two, the clips Polyphone and People’s Planet and the TV documentary series Thus Was the Film Created, etc.. The short feature The Enemies was produced in 2007.