Աֆղանական ժամանակագրություն
Պրոդ.` Նատալի Բարտոն, Իվ Բիզայոն, սց./ռեժ.` Դոմինիկ Մորիսետ, օպեր.` Դոմինիկ Մորիսետ, Քեթրին Պապաս, հնչ.` Քեթրին Պապաս, մոնտ.` Միրիամ Պուարյե:
Killid Media մամուլի խմբակցությունը Քաբուլում իսկական ֆենոմեն է, որտեղ կանայք կենսական դեր են խաղում: Մենք հետևում ենք, թե ինչպես է կազմակարպությունն իր հրատարակությունները տարածում քաղաքում և ականատես ենք դառնում Աֆղանստանի վերակառուցմանը: Նոր մամուլը գործում է ավանդույթների ճնշումից ձերբազատվելու նշանաբանով: Չնայած ժողովրդավարության ծիլերին, ձեռքբերումները դեռևս խախուտ են:
Մորիսետ, Դոմինիկ
Դոմինիկ Մորիսետ
Մորիսետի առաջին սերը լուսանկարչությունն է եղել: Հետո հայտնաբերել է կինոն: 1991-ից վավերագրական ֆիլմեր է նկարահանել աշխարհով մեկ:1998-ին շրջել է Կանադայի և Հարավային Ասիայի ծովափերին` նկարահանելով ձկնորսների կյանքը: 2000-ին Կանադայում բացված ցուցահանդեսում ներկայացվել են ճանապարհորդություններից բերած նրա լուսանկարները: Մշտական համագործակցի` Քեթրին Պապասի հետ, 2003-ին նկարահանել է «Փոքրիկ նավահանգստի վերջին որսորդները» լիամետրաժ ֆիլմը, որը ներկայացվել է Ժյուտրա մրցանակին` որպես լավագույն վավերագրական կինոնկար: Ֆիլմը նկարագրում է Նոր Շոտլանդիայի (Կանադա) ձկնորսների առօրյան և գոյապայքարը ձողաձկան որսի արգելման պայմաններում: 2003-2004 թթ. Աֆղանստանի խաղաղության և ժողովրդավարության ակտ ծրագրի շրջանակներում Մորիսետը տեսագրության և լուսանկարման սարքավորումներ է նվիրել Աֆղանստանի քաղաղացիներին: Ավելի քան 70 երիտասարդ օգտվել է նրա մասնագիտական փորձից, և այդ բեղուն համագործակցության արդյունքում ստեղծվել է 7 ֆիլմ:
Իմ աշխարհը` ինձ (1995), Սալվադոր (1995), Փոքրիկ նավամատույցի վերջին որսորդները (2004), Աֆղանստանի նախագահական ընտրությունները Բայմանում (2004), Աֆղանական ժամակագրություն (2007):

In Kabul the press group Killid Media is a real phenomenon in which women play a vital part. We follow as it distributes its magazines around the city, and get an inside view of the reconstruction of Afghanistan. This new press carries a message freed from the constraints of tradition. Yet despite the emergence of democracy, achievements are still fragile.
InformAction Films inc.
Address: 460, Sainte-Catherine Street West # 927
Montreal, Quebec, H3B 1A7, Canada
Tel: (1) 514-2840441
Fax: (1) 514-284-0772
E-mail: info@informactionfilms.com
www.informactionfilms.com
National Film Board of Canada
Address: 3155 Cote-de-Liesse, Montreal, Quebec, H4N 2N4, Canada
Tel: (1) 514-283-9000
E-mail: y.bisaillon@onf.ca
www.onf.ca
Morissette, Dominic
Dominic Morissette
Dominic Morissette’s first love was photography. Then he discovered film. Since 1991 this inveterate cinematographer has shot documentaries all over the world. From 1998 on he travelled the coasts of Canada and South Asia filming the lives of fishermen. His travels were depicted in a travelling exhibition shown in Canada in 2000. In 2003 with Catherine Pappas, who has always worked with him, he co-directed Les derniers chasseurs du petit havre, a feature-length film nominated for a Jutra Prize for best documentary. The work depicted the daily lives of Nova-Scotian fishermen and their struggle to survive the moratorium on the cod fishery. In 2003-2004 he gave video and photography workshops to Afghan civilians as part of the programme of the Afghan Peace and Democracy Act (APDA). Over seventy young people benefited from his professional experience, and seven films were the result of this fruitful collaboration.
My World to Me (1995), Salvador (1995), The Last Hunters from the Small Platform (2004), Afghan Presidential Elections in Bamyan (2004), Afghan Chronicles (2007)