Վայր, որը ես տուն եմ կոչում
Պրոդ./ռեժ./մոնտ.` Թամեր Էզզաթ, սց.` Նադին Շամս, օպեր.` Շերիֆ Հելալ, կոմպոզ.`Թամեր Քերուան, հնչ.` Թամեր էլ Դեմերդաշ:
Արագ փոփոխվող ու անկայուն տարածաշրջանում երիտասարդ եգիպտացիները, ինչպես շատ արաբներ, մտածում են արթագաղթել` տմտեսական, մշակութային կամ անձնական կայունություն գտնելու հույսով: Ֆիլմը չորս եգիպտացի երիտասարդների մասին է, ովքեր ճամփա են ընկնում տարբեր ուղղություններով` գտնելու այն վայրը, որը կկարողանան "տուն" կոչել: Սեբաեն երազում է երգիչ դառնալ, բայց պարտավորությունն ընտանիքի հանդեպ նրան ստիպում է հետևել հոր գործին: Միրիամն ուզում է ազատ կյանք վարել Կանադայում, բայց ընտանեկան արժեքներն ու հասարակական նորմերը նրա դեմ են: Համսն իր առաջ խնդիր է դրել գտնել մի վայր, որտեղ յուրային կլինի: Մութազը կյանքից շատ բան չի ուզում, բայց ստիպված է պայքարել իր երազանքի` փեսացուի հետ ամուսնանալու և ընտանիք կազմելու համար: Նրանց պատմությունները ոչ միայն հուզիչ են, զավեշտալի կամ դրամատիկ, այլև` իրական:
Ալ-Ջազիրայի Վավերագրական ֆիլմերի փառատոն, 2006 (Ոսկե մրցանակ), Եգիպտական կինոյի ազգային փառատոն, 2006 (Լավագույն լիամետրաժ վավերագրական կինոնկար):
Էզզաթ, Թամեր
Թամեր Էզզաթ
Ավարտել է Կահիրեի Ամերիկյան համալասարանի ֆիզիկայի/էլեկտրոնիկայի ֆակուլտետը: Այնուհետև մոնտաժող է աշխատել այնպիսի հայտնի ռեժիսորների մոտ, ինչպիսիք են Յուսեֆ Շահինը, Յուսրի Նասրալլահը և Աթեյյաթ ալ-Աբնուդին: 2001-ին Ֆուլբրայթի կրթաթոշակով սովորել է CADA-ում (Նյու Յորքի համալսարան)` ստանալով թվային հատուկ էֆեկտների մասնագետի վկայական: 2003-ին Կահիրեում` Սաքիայի կարճամետրաժ ֆիլմերի փառատոնում, նրա "Վճիռ" կաճամետրաժ ֆիլմը ճանաչվել է լավագույն ռեժիսորական դեբյուտ: 2002-ին հայրենի Կահիրե վերադառնալուց հետո Թամերը մի քանի վավերագրական ֆիլմ է նկարահանել Orbit TV-ի համար:

Place I Call Home, The
In a rapidly changing and unstable region, young Egyptians like many others around the Arab world aspire to migrate to find economic, cultural or personal stability. This film is about four young Egyptians who take a journey on different paths to find the place they can each call “Home.” Sebae dreams of being a famous singer, but feelings of family obligation keep him in his father’s business. Myriam wants to be free to move to Canada and live by herself but she is faced with opposing family values and societal norms. Hams is on a quest to find the place where she doesn’t feel like an outsider. She journeys around the globe and settles in Cairo in hopes of finally finding a place to belong. Moetaz wants the simple things in life, but financially struggles to make his dream, of marrying his fiancé and starting a home together, come true. These stories are not only touching, humorous and dramatic, but they are real as well.
Aljazeera Documentary Festival, 2006 (Golden Award) National Festival for Egyptian Cinema, 2006 (Best Feature Documentary).
Ezzat, Tamer
Tamer Ezzat
Graduated as a Physics/Electronics Major at the American University in Cairo. He then worked as an editor for famed directors such as Yousef Chahine, Yousry Nasrallah and Ateyyat El Abnoudy. In 2001, he received a Fulbright fellowship to study at the Center for Advanced Digital Applications (CADA) at New York University (NYU), earning a Certificate in Digital Special Effects. At the same time, he pursued a diploma in film directing at the New York Film Academy. His short film The Decision was the winner of the Best 1st Time Director Award at the Sakia Short FF in Cairo 2003. Since his return to his native Cairo in 2002, Ezzat has directed and produced several documentaries for Orbit TV.