Սց./ռեժ.` Վահիդ Մուսայան, օպեր.` Շահրիար Ասադի, կոմպոզ.` Ֆերեյդուն Շահբազիան, հնչ.` Ալի Ռեզա Ֆարսիջանի, մոնտ.` Հասան Այուբի:
ֆիլմը պատմում է այն քաղաքական ու հասարակական իրադարձությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել 1941-ից հետո և պատճառ դարձել, որ մեր հյուսիսային հարևանը Իրան ներխուժի: Շատ սերունդներ ստիպված էին արտագաղթել և բնակություն հաստատել Սիրբիրի ճամբարներում:
Մուսայան, Վահիդ
Վահիդ Մուսայան (ծն.`1969, Խորամաբադ, Իրան)
Ավարտել է Ազադ համալսարանը` թատերական կրթությամբ: Հեղինակել է մի շարք կարճամետրաժ ֆիլմեր, որոնք մրցանակների են արժանացել ազգային և միջազգային կինոփառատոններում: Մուսայանի առաջին խաղարկային ժապավենը` "Հողի ցանկությունները՚, 2002-ին արժանացավ Մոսկվայի 24-րդ ՄԿՓ-իմ ինչպես նաև Մոնսի սիրային ֆիլմերի 19-րդ փառատոնի (Բելգիա) ժյուրիի հատուկ մրցանակին, Kodak-ի միջազգային ժյուրիի կինոպարգևին:
Այն օրը, երբ մարդը հեռացավ (1986), Նոր օրեր (1987), Հողի արցունքները (1988), Եվ այդ տասը տարիները (1989); Օրվա ավարտը (1992); Բաշերը` քամու բերանին (1993); Քամու ձայնը (1997), Ձմռան ցուրտ գիշերվա զեփյուռը (1997), Ղու, ղու, ժանտաթզենու տերև (1999); Միայն ես և հողը (2001), Հողի ցանկությունները (2002), Ծովի լռությունը (2003), Քամու մենությունը (2004), Պայծառ տունը (2006), Կորած երկիրը (2007):

The film is about the political and social events which happened after the year 1941 that caused penetrating of our North neighbor country to Iran. After that some of the generations had been forced to immigrate and live in the camps of Siberia.
Mousaian, Vahid
Vahid Mousaian (born 1969, Khorramabad, Iran)
He graduated from Azad University with a degree in theatre. He made a number of short films that won prizes at national and international film festivals. Mousaian's debut feature Wishes of the Land was the recipient of the Special Jury Prize at the 24th Moscow IFF (2002), as well as at the 19th Love Film Festival in Mons, Belgium. It was also given the best Film Award by the Kodak International Jury .
(The Day That Man Left (Ruzy Keh An Mard Raft, 1986); New Days (Rouzgare No, 1987); Tears on Soil (Ashki Bar Khak, 1988); And That Ten Years (Va An Dah Sal, 1989); The End of The Day (Payan-e Yek Rouz, 1992); Disturbed Manes In The Wind (Yalhaye Ashofteh Dar Bad, 1993); The Sound of The Wind (Sedaye Bad, 1997); The Breeze of a Cold Winter Night (Nasime Yek Shebe Sarde Zemestani, 1997); Ghooo, Ghooo, Leaf of Sycamore âGhooo, Ghooo... Barge Chenar, 1999); Alone with the land (Tanha Ba Zamin, 2001); Wishes of the land (Arezuhaye Zamin, 2002); Silence of the Sea (Khmoushiye Darya, 2003); Solitude of the Wind (Tanha'i Bad, 2004); The Bright House (Khaneye Roushan, 2006), The Lost Land (Sarzamine gomshode (2007).