Պոետի վերադարձըՀայաստան 2006, 84min.
Սց.` Հարություն Խաչատրյան, Միքայել Ստամբոլցյան, ռեժ. /մոնտ.` Հարություն Խաչատրյան, օպեր.` Վրեժ Պետրոսյան, Արմեն Միրաքյան, Աշոտ Մովսեսյան, Արտյոմ Մելքումյան, երաժշտ.` Ջիվանու, Ա. Տերտերյանի, Գ.-Ֆ. Հենդելի, ձայնագրում` Անահիտ Կեսայան, Լեւոն Կարապետյան, ձայնամփոփում` Արեգ Նազարյան, Միքայել Ստամբոլցյան, ֆիլմի տնօրեն` Վարդան Աբովյան:
Պոետ և փիլիսոփա Ջիվանին հանդիսանում է 19-20րդ դարերի հայկական մշակույթի ամենավառ անհատականություններից մեկը: Նրա հզորությունը պարզ մտածողության, փիլիսոփայական աշխարհայացքի, գալիք օրը սերունդներին ավանդելու ցանկությունը և պայմանականություններից և բարդույթներից ազատված լինելու մեջ է: Միևնույն ժամանակ նա մեծ հումորի զգացումով և սարկազմով է հակադրում իրեն և մշակույթը:
Ֆիլմը պատմում է մերօրյա Հայաստանի մասին` Ջիվանու աչքերով և քննող հայացքով:
Ֆիլմը ժամանակակից կյանքի դոկումենտալ ուսումնասիրություն է և փաստում է Ջիվանու արձանի կերտումը և տեղափոխումը Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից դեպի Ջիվանու ծննդավայր Ջավախք, ինչպես նաև ներկայացնում է նկարահանող խմբի ստացած տպավորությունները Ջավախք տանող ճանապարհին: Այսպիսով, ֆիլմի գլխավոր հերոսը ոչ թե մարդ էակ է, այլ արձան, ճամփորդությունը ստեղծում է ֆիլմի համար առավել հաճելի և բնական միջավայր, գործողությունների հետագա զարգացումն անկանխատեսելի է: Սրանք են ռեժիսորի մոտեցման հիմնադրույթները, որոնք ֆիլմին հաղորդում են թարմություն և ապահովում են նրա դրամատիկ կառուցվածքը: | Խաչատրյան, Հարություն Հարություն Խաչատրյան (ծն. 1955, Ախալքալաք, Վրաստան):
Միջնակարգ մասնագիտություն ստանալուց հետո աշխատել է հաշվիչ մեքենաների կարգավորող տեխնիկ: Բանակում ծառայելուց հետո ընդունվել է Խ. Աբովյանի անվ. հայկական մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի կինոյի բաժինը (կինոռեժիսոր Յուրի Երզնկյանի արվեստանոց), որը և ավարտել է 1981-ին: Նույն թվից աշխատել է "Հայֆիլմ" կինոստուդիայում` որպես ռեժիսորի և օպերատորի օգնական, երկրորդ ռեժիսոր, բեմադրող ռեժիսոր: Նկարահանել է 6 վավերագրական և 4 խաղարկային ֆիլմ, որոնք արժանացել են միջազգային պարգևների և մրցանակների:
Թաղի ձայները (1981), Հրամանատարին հյուր (1985), Մի եղելության խրոնիկա (1985), Երեք ռաունդ Վլադիմիր Ենգիբարյանի կյանքից (1986), Կոնդ (1987), Սպիտակ քաղաք (1988), Քամին ունայնության (1991), Վերջին կայարանը (1994), Վավերագրողը (2003), Պոետի վերադարձը (2006):

Return of the PoetArmenia 2006, 84min.
Poet and philosopher Jivany is one of the renowned personalities of the Armenian culture of 19-20th centuries. His power lies in his clear thinking, philosophic outlook, desire to bequeath irreproachably the coming day to the generations and in the idea to be freed from complexities and formalities. He opposes at the same time the culture and himself with a great sense of humor, sarcasm.
The film is about modern Armenia seen through Jivany’s eyes and shot under a critical glance. The film is the documentary study of the modern life and documents the creation of Jivany’s monument, transportation of his monument from Yerevan, the capital of Armenia, to Javakhk – Jinvany’s birthplace, the “impressions” of the filming crew on the way to Javakhk and installation of the monument. Thus, the main hero of the film is not a human being but a monument, travelling is the most beloved and natural environment for film and unpredictability of development of film plot – these are the main principles of the director’s conception which make the film seem fresh and are responsible for its dramatic composition. | Khachatryan, Harutyun Born 1955, Akhalkalak, Georgia.
1981- graduated from the Film Department of Cultural Faculty of the Armenian State Pedagogical Institute. Worked as an assistant director and film-director at the Armenian
Documentary Studio and later - at Hayfilm/Armenfilm Studio. His films won many prizes at various Int'l film festivals. 2003 - awarded by State Premium of Armenia. Meritorious Artiste of Republic of Armenia.Co-founder and President of Yerevan International Film Festival “Golden Apricot”.
The Voices of the District (1981), Hosted by the Commander (1985), Chronicle of a Case (1985), Three Rounds From Vladimir Yengibaryan’s Life (1986), Kond (1987), White Town (1988), The Wind of Oblivion (1989), Return to the Promised Land (1991), The Last Station (1994), Documentarist (2003), Return Of The Poet (2006).