Հայաստանի վերջին լարախաղացը
Պրոդյուսեր` Վարդան Հովհաննիսյան, ռեժ./սց.` Արման Երիցյան, Իննա Սահակյան, օպերատոր` Մկրտիչ Բարոյան, կոմպոզիտոր` Դավիթ Ամալյան, հնչյունային ձևավորող` Գևորգ Պետրոսյան, մոնտաժող` Տիգրան Բաղինյան
Նկարահանվել են Ժորա Արմենակյանը, Կնյազ Մհերյանը, Հովսեփ Բեգլարյանը, Մամիկոն Պապիկյանը, Խաչիկ Ումրշատյանը
78-ամյա Ժորան եւ 77-ամյա Կնյազը ժամանակին Հայաստանի ամենահայտնի լարախաղացներն են եղել: Այսօր նրանք միակ վարպետներն են, որոնք կարող են կենդանի պահել այդ արվեստը: Ամբողջ կյանքում հակառակորդներ լինելով` այս երկուսն այժմ նույն հույսն են փայփայում, թե միակ լարախաղաց աշակերտը կշարունակի իրենց գործը: 17-ամյա որբ Հովսեփը, որին որդեգրել է Ժորան, պետք է որոշի` լինե՞լ վերջին լարախաղացը մի հասարակության մեջ, որը լքել է թե իրեն և թե լարախաղացության արվեստը: Եվ հիմա, իր ուսուցիչ Ժորայի մահից հետո Հովսեփը կանգնած է ավելի դժվար ընտրության առաջ:
"Բարս մեդիա" վավերագրական ֆիլմերի ստուդիա
Սեպուհի փող.20,
0028 Երևան, Հայաստան
Հեռ.` +374 10 22 67 33, 226546
Ֆաքս` 0037410 226553
Էլ.փոստ: vardan@barsmedia.am
www.barsmedia.am
Երիցյան, Արման
Արման Երիցյան (ծն. 1975)
2000-ին ավարտել է Երևանի մանկավարժական ինստիտուտի ռեժիսուրայի բաժինը£ Աշխատել է Ռուսաստանի հանրային հեռուստատեսության համար որպես "Դարի հերոսները" փաստագրական շարքի ռեժիսոր£ Հեղինակ է մի քանի մրցանակակիր ֆիլմերի£
Վերջ (2003), Ուզում եմ ասել (2004), Բաց երկնքի տակ (2006), Ողջույն, Ֆելլինի (2007), Արամ Խաչատյան (2007), Հայաստանի վերջին լարախաղացը (2010)
Սահակյան, Իննա
Իննա Սահակյան
Ավարտել է Երևանի գեղարվեստի ինստիտուտի արվեստաբանության բաժինը: 2002-ից աշխատում է "Բարս մեդիա" ստուդիայում որպես պրոդյուսեր և ռեժիսոր: Նկարահանել և արտադրել է հանրային ծառայության գովազդներ տարբեր միջազգային կազմակերպություների և տեղական հասարակական կազմակերպությունների համար (ՄԱԿ, ՅՈՒՆԻՍԵՖ, Եվրոպական Միություն, USAID): Եղել է "Մարդկային պատմություն պատերազմի և խաղաղության օրերից" մրցանակակիր ֆիլմի ռեժիսորի օգնականը:
Երեխաների թրաֆիկինգ. վաճառված մանկություն (2006), Մանկության երազանք (2006), Հանրային ծառայության գովազդներ Հայաստանի հարկային տեսչության համար (2006), Ժողովրդավարությունը Հայաստանի գյուղական շրջաններում (2006), Հայաստանի վերջին լարախաղացը (2010)

Last Tightrope Dancer In Armenia, The
Zhora, 78 years old, and Knyaz, 77 years old, were once the most celebrated tightrope walkers in Armenia. Today they are the only existing masters who can keep this ancient art alive. Envious rivals throughout their lives, they now share the same hope – that the only remaining tightrope student will carry on their life’s work. Hovsep, a 17-year-old orphan adopted by Zhora, has to decide whether or not to accept the responsibility of being the last tightrope performer in a society that has abandoned both him and the art of tightrope walking. And now, after the death of Zhora, his teacher, Hovsep’s choice has only become more difficult…
Bars Media Documentary Film Studio
20 Sepuhi street Yerevan 0028, Armenia
Tel: +374 10 22 67 33, 226546
Fax: 0037410 226553
E-mail: vardan@barsmedia.am
www.barsmedia.am
Yeritsyan, Arman
Arman Yeritsyan (born 1975)
Graduated from Yerevan Pedagogical University’s Directing Department. He has worked for Russian Public Television as a director of the prominent documentary series, Heroes of the Century. He has directed a number of award-winning documentaries.
I Want to Say (2003), The End (2003), Under the Open Sky (2006), Hello, Fellini (2007), Aram Khachatryan (2007), The Last Tightrope Performer in Armenia (2010)
Sahakyan, Inna
Inna Sahakyan
Graduated from the Yerevan Fine Arts Institute with an M.A. degree in Fine Arts Criticism. Since 2002, she has been working as a producer and director at Bars Media. She has directed and produced PSAs, for various international organizations and local NGOs (UN, UNICEF, European Union, and USAID). She worked as an assistant director for the multi-award winning documentary A Story of People in War and Peace.
Child Trafficking: Sold out Childhood (2006), Childhood Dreams (2006), PSAs for Tax Inspection of Armenia (2006), Democracy in Rural Areas of Armenia (2006), The Last Tightrope Performer in Armenia (2010)