Պրոդ./ռեժ./ նկ.` Վիգեն Չալդրանյան, սցենարի հեղինակներ` Վիգեն Չալդրանյան, Գուրգեն Խանջյան, օպերատոր` Սուրեն Թադևոսյան, կոմպոզիտոր` Վաչե Շարաֆյան, հնչյունային ձևավորողներ` Աննա Դրոժենկո, Հմայակ Ռոստոմյան, մոնտաժող` Տիգրան Բաղինյան
Դերերում. Միքայել Պողոսյան, Կարեն Ջանիբեկյան, Էկա Հորստկա, Էդուարդ Թոփչյան
Մաեստրո Արմեն Տիգրանյանը բնիկ երևանցի է: Նա և քաղաքը մի ամբողջություն են: Սակայն քաղաքը, որ ձևավորել է նրան` իբրև անհատի և մտավորականի, այսօր հակադրվում է մաեստրոյին, ավերում նրա հոգևոր արժեքները, խախտում նրա ներքին ներդաշնակությունը: Նրանք միմյանց չեն հասկանում: Մաեստրոն աստիճանաբար ներփակվում է իր մեջ:
"MAESTRO"-ն Վիգեն Չալդրանյանի "Տէր ողորմեա" ֆիլմի հոգեբանական շարունակությունն է: Այս երկու ֆիլմերը կարելի է միավորել որպես յուրօրինակ դիլոգիա, որտեղ անհատի և հասարակության առճակատման խնդիրն է արծարծվում:
"MAESTRO"-ն անկեղծ ու շիտակ զրույց է հանդիսատեսի հետ:
Այս հոգեբանական դրաման հարկ է ընկալել որպես փիլիսոփայական առակ արդի հասարակության մասին:
Արտադրող ընկերություններ
Chaldranian Production
էլ.փոստ` sahakanoush@hotmail.com
ՀՀ մշակույթի նախարարության Ազգային կինոկենտրոն
Պուշկին փ. 38
0010 Երևան, Հայաստան
Հեռ.: +37410 500230
Էլ.փոստ` kinokentron@yahoo.com
www.ncca.am
Չալդրանյան, Վիգեն
Վիգեն Չալդրանյան (ծն. 1955, Երևան)
Կինոռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր, դերասան: 1975-ին ընդունվել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտ: Ավարտելով դերասանական բաժինը` տեղափոխվել է նույն ինստիտուտի թատրոնի ռեժիսուրայի բաժին: Ուսումը շարունակել է Մոսկվայի կինեմատոգրաֆիայի համամիութենական պետական ինստիտուտի (ВГИК) կինոռեժիսուրայի բաժնում, որտեղ և 1978-ին նկարահանել է իր առաջին կարճամետրաժ ֆիլմը` "Ոսկին ծիծաղում է", Ջեք Լոնդոնի պատմվածքի մոտիվներով: 19 կինոնկարի հեղինակ է: 2001-ին ՀՀ Նախագահի կողմից պարգևատրվել է "Մովսես Խորենացի" մեդալով: 2006-ին ստացել է Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության "Անահիտ" մրցանակ` հայ կինոյում ներդրած ավանդի համար: 2007-ին նրան շնորհվել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործչի կոչում: 2008-ին ընտրվել է Բնության և հասարակության մասին գիտությունների միջազգային ակադեմիայի իսկական անդամ, ակադեմիկոս և պարգևատրվել Գիտության և արվեստի արևմտաեվրոպական ակադեմիայի "Պրոֆ. Սոֆի Տախալովայի Ոսկե աստղով" (Նիդեռլանդներ): 2009-ին Բնական գիտությունների եվրոպական ակադեմիայի կողմից արժանացել է "Լյուդվիգ Երկրորդ Բավարացու Ոսկե խաչ" մեդալին (Գերմանիա): 2010-ին Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի ամերիկյան մասնաճյուղը նրան շնորհել է ակադեմիկոսի կոչում (արտասահմանյան անդամ) և կինոարվեստում ունեցած վաստակի համար պարգևատրել նույն ակադեմիայի "Թագ և Արծիվ" պատվո մեդալով: 2010-ին Հայաստանի "Ֆրիտյոֆ Նանսեն" հիմնադրամի կողմից պարգևատրվել է "Ֆրիտյոֆ Նանսեն" ոսկե մեդալով: Միջազգային կինոփառատոներում արժանացել է մրցանակների և դիպլոմների:
Ապրիլ (1985), Ձայն բարբառոյ… (1991), Երթամ պիտի հեռանամ… (1993), Հայեր (1994), …Ես դարձա ի տուն (1993), Մեռոն (1996), Տէր ողորմեա (1997), Լռության սիմֆոնիա (2001), Քրմուհին (2007), Հյուրախաղեր Ճապոնիայում (2009), Մաեստրո (2010)

Maestro Armen Tigranyan is a native of Yerevan. He and the city are an indissoluble whole, but now sadly disjointed. The city that succoured and developed him into a unique artistic and intellectual individual is now corroding his integrity as a musician, artist and spiritual being. They no longer understand each other, and he is gradually withdrawing into himself, becoming more introverted.
Maestro is a psychological continuation of Kyrie Eleison (Lord, Have Mercy) by the author. These two films can be seen as a unique dilogy, in which the conflict between the individual and society is obvious. This psychological drama can be perceived as a philosophical parable about today’s society.
Chaldranian Production
Email: sahakanoush@hotmail.com
National Cinema Centre of RA Ministry of Culture
38a Pushkin Street
0010 Yerevan, Armenia
Tel: (374 10) 500230
Email: kinokentron@yahoo.com
www.ncca.am
Chaldranian, Vigen
Vigen Chaldranian (born 1955, Yerevan, Armenia)
Film director, scriptwriter, producer and actor Chaldranian entered Yerevan Institute of Art and Theatre in 1975, and after graduating from the Department of Art of Acting, studied Theatre Directing at the same institute. Later he studied in the department of Film Directing at Moscow All-Union State University of Cinematography (VGIK) where in 1978 he shot his first short film Gold Laughs, based on Jack London’s story. Vigen Chaldranian has created nineteen films. In 2001 the President of the Republic of Armenia awarded him the Movses Khorenatsi Medal. In 2006 he was awarded RA Union of Cinematographers’ Anahit Award for his contributions to Armenian cinematography. In 2007 he was given the title of the Honorary Worker of Art of the Republic of Armenia. In 2008 he was elected as a Full member, academician of the International Academy of Sciences of Nature and Society. In the same year the Western European Academy of Sciences and Arts awarded him Professor Sofi Takhalova’s Golden Star Award (Netherlands). The European Academy of Natural Sciences awarded him “Gold Cross of Ludwig II of Bavaria” (Germany, 2009). In 2010 the US branch of Russian Academy of Natural Sciences awarded him the title of academician (overseas member) along with the Crown and Eagle Medal for his contribution to filmmaking. In 2010 the Fridtjof Nansen Fund in Armenia awarded him the Fridtjof Nansen Golden Medal. Chaldranian has also received prizes and diplomas at various International film festivals.