Պրոդ.` Ուլի Ազելման, սց./ռեժ.` Նուրան Դավիթ Քալիս, օպեր.` Հելմութ Փիրնաթ, կոմպոզ.` Մարտին Քելբերեր, նկ.` Յոհանես Շտեռնագել, հնչ.` Ռոլֆ Ռուֆեր, մոնտ.` Նիկոլա Գերքե:
Դերերում. Էրհան Էմրե, Լիդա Գևորգյան, Կուրտ Օնուր Իփեքքայա, Միրա Բարտուշեկ. Քորինա Հարֆոուխ, Քրիստոֆ Ֆրանքեն, Ջոն Ֆրիդման, Ստեֆան Հունշտայն, Պետեր Ֆից, Հանս Քրեմեր:
Հայաստանում ծնված Արեգը 23 տարեկան է: Ավելի քան 10 տարի նա այրիացած մոր` Մարիայի և կրտսեր եղբոր` Գառնիկի հետ, ապրում է Գերմանիայում, որտեղ սպասում են քաղաքացիություն ստանալուն: Արեգի համար Գերմանիան է իր տունը: Նա վարժ խոսում է գերմաներեն, իրեն նույնացնում գերմանացու հետ և մեծ նպատակներ ունի. ուզում է ֆիլմեր նկարահանել: Հատուկ թույլտվությամբ Արեգը ուսանում է Մյունխենում: Բայց նրա մայրն ամեն ինչին այլ կերպ է նայում: Խոսում է միայն հայերեն, փորձում Արեգի համար հայ կին գտնել և ամենից շատ ուզում է վերադառնալ հայրենիք: Նույնիսկ բարդացած շաքարախտը հետ չի պահում նրան կերակուրները հայկական ավանդական եղանակով պատրաստելուց` ճարպն ու յուղը շատ: Գառնիկը ևս իրեն կապված է զգում Հայաստանին: Հայ ծեր քահանան նրան պատմել է մի կճուճ ոսկու մասին, որը կորել է նրա մոր հայրենի գյուղում: Գառնիկը որոշել է գտնել գանձը և համոզված է, որ եթե շատ հավատաս երազանքներիդ, դրանք կիրականան: Երբ Արեգն իմանում է բժիշկներից, որ մոր առողջական վիճակն ավելի ծանր է, քան պատկերացնում էր, ստիպված է մնալ Ռեգենսբուրգում` Մարիայի և Գառնիկի հետ: Այս հանգամանքները նրան դրդում են քայլ առ քայլ մոտենալ իր հայկական արմատներին:
Դավիթ Քալիս, Նուրան
Նուրան Դավիթ Քալիս (Չալիշ) (ծն. 1976, Բիլեֆելդ, Հյուսիսային Հռենոս-Վեստֆալիա, Գերմանիա)
Թուրքիայից գաղթած հայ-հրեա ծնողների զավակ է: 1996-2000 թթ. բեմական ռեժիսուրա է ուսանել Մյունխենի Օտտո Ֆալքենբերգ դպրոցում: Միաժամանակ ռեժիսորի ասիստենտ է աշխատել Մյունխենի “Կամերշպիլե” և Ցյուրիխի “Շաուսպիլհաուս” թատրոններում: 2000-2002 թթ. մասնակցել է հիփ-հոփ խմբերի երաժշտական տեսահոլովակների ստեղծմանը: Այսօր թատրոնի ռեժիսոր է, դրամատուրգ և սցենարիստ: Դավիթ Քալիսն ապրում է Մյունխենում:

My Mother, My Brother and Me
Born in Armenia, Areg, is 23. For over ten years, he has been living with his widowed mother Maria and younger brother Garnik in Germany, where they await citizenship to be granted. Germany is home to Areg. He speaks perfect German, identifies himself with Germans, and has high goals; he wants to make films. With a specially granted permit, he studies in Munich.
But his mother sees everything differently: She speaks only Armenian, tries to find Areg an Armenian wife, and wants nothing more than to return to her homeland Armenia. Even her advanced diabetes does not keep her from preparing meals the traditional Armenian way - with lots of fat and oil. Younger brother Garnik also feels tied to Armenia. An old Armenian priest told him about a pot of gold, supposedly lost in the Armenian village of his mother. Garnik is determined to find this treasure, and is convinced that if one believes strongly enough in one’s dreams, they will come true. When Areg learns from the doctors, that his mother's health is in a far worse condition than previously realized, he has to remain in Regensburg with Maria and Garnik. These circumstances force him, step by step, to come to terms with his Armenian roots.
d.i.e.film.gmbh;
Co-Production with BurkertBareiss Development ARTE
Bayerischer Rundfunk BR
David Calis, Nuran
Nuran David Calis (born 1976, Bielefeld, North Rhine-Westphalia, Germany)
Son of Armenian-Jewish immigrants from Turkey. From 1996 to 2000 he studied stage directing at the Otto-Falkenberg-School in Munich. At the same time he worked as an assistant director at the Kammerspiele, Munich and at the Schauspielhaus, Zurich. From 2000 to 2002 he was involved in the production of music clips for Hip Hop bands. Today he works as stage director, playwright and author of film scripts. David Calis lives in Munich.