Լռության նախերգանքՀայաստան 2006, 7min.
Սց./ռեժ.` Գայանե Գասպարյան, օպեր.` Ռուդոլֆ Վաթինյան, հնչ.` Կարեն Ծատուրյան, մոնտ.` Սաթիկ Ստեփանյան, պրոդ.` Գեւոր• Գեւոր•յան:
Դերերում. Գայանե Գասպարյան, Կարեն Ջանիբեկյան, Ռուզան Վիթ Մեսրոպյան, Ժան Նշանյան:
Ֆիլմը ստեղծվել է իրական դեպքի հիման վրա: Այն պատմում է հո•եբուժարանում •տնվող հիվանդ մի կնոջ մեկ օրվա մասին: Հիվանդը ծխելու մեծ պահանջով մոտենում է բժշկին և խնդրում մեկ ծխախոտ: Բժիշկը այն խոստանում է` պայմանով, որ հիվանդը կմաքրի հիվանդանոցի բոլոր զու•արանները: Պայմանը կատարելուց հետո հիվանդ կինը •ալիս է բժշկի մոտ` իրեն խոստացած ծխախոտը ստանալու: Սակայն նա ծխախոտի փոխարեն դրա դատարկ տուփն է ստանում: | Գասպարյան, Գայանե Գայանե Գասպարյան (ծն. 1955, Երևան):
1979 թ-ին ավարտել է Երևանի պետական բժշկական ինստիտուտը: 1988-ին ավարտել է Սունդուկյանի անվան թատրոնի ստուդիան, այնուհետև տեղափոխվել Հոլանդիա, որտեղ էլ ավարտել է "Են դը Մոլի" ստուդիային կից ռեժիսորական ֆակուլտետը: 2003-ին բեմադրել է իր առաջին ներկայացումը "Անսահման մայրություն" վերնագրով: 2003-2004 թթ-ը նկարահանվել է հոլանդական մի շարք կարճամետրաժ ֆիլմերում, իսկ 2005-ին Հայաստանում նկարահանել է իր առաջին ֆիլմը` "Լռության նախերգանքը"` իր իսկ դերակատարմամբ: Ֆիլմը մասնակցել է 13 տարբեր երկրների կինոփառատոների:

Prelude of SilanceArmenia 2006, 7min.
The film is based on a true story. It tells about one day in the life of a madhouse patient. The patient comes to the doctor with a strong need to smoke and asks for a cigarette. The doctor promises her a cigarette provided that she will clean all the toilets in the madhouse. After fulfilling the demand, the woman comes to the doctor to take the promised cigarette but instead she gets only its empty pack. | Gasparyan, Gayane Born 1955, Yerevan, Armenia.
In 1979 graduated from Yerevan State Medical University. In 1998 graduated from Sundukyan Theater Studio and moved to Holland where graduated from the directing department of “En de Moli” Studio. In 2003 staged her first performance called “Endless Maternity”. From 2003 to 2004, acted in many Dutch short films, and in 2005, in Armenia, shot her first short film “Prelude of Silence” with herself acting. The film participated in 13 film festivals in different countries.