Սց./ռեժ./օպեր./հնչ./մոնտ.` Միշել Իոնասկու:
Միսաք Մանուշյանը` ֆրանսիական Դիմադրության շարժման հերոսը, գերմանացիների կողմից գնդակահարվեց 1944-ին: Նա առաջին հերթին բանաստեղծ էր: Բայց պատմությունը նրան ժամանակ չտվեց:
Իոնասկու, Միշել
Միշել Իոնասկու (ծն. 1953, Փարիզ):
Կինոռեժիսոր եւ գրող, Փարիզի ֆրանսիական համալսարանի կինոյի դոկտոր£ Նրա ատենախոսությունը հրատարակվել է 2001-ին, "Լ'Արմատան" հրատարակչության կողմից ("Ռեյլմենը եւ կինոն"): 1995-ին հիմնադրել է "Railmen and Cinema" ընկերակցությունը£ Վեպերի եւ բանաստեղծությունների հեղինակ է ("Բաց ինտերիերներ"), գրել է կինոյի եւ բանվոր դասակարգի մասին տարբեր թերթերի համար:
Սանդինիստական Նիկարագուա (1981), Ակոմայո. գյուղացինե±ր, թե± ահաբեկիչներ (1983), Տիտիկակա (1984), Չիլի. երազանքի երկիր (1985), Տարօրինակ օր (1985), Ականատեսը (1988), Գեներալը (1990), Անսպասելի ծուղակ (1996), Ոսկե երակի որոնումը (1998), Ծայրահեղ վտանգ (1999), Աջակցության մանիֆեստ (2004):

Missak Manouchian, the hero of the French resistance, was shot by the Germans in 1944. He was before whole a poet. But history did not leave him time.
Ionascu, Michel
Born 1953, Paris.
Filmmaker and writer. Doctor of the French University of Paris in cinema. His thesis was published in 2001 by L'Harmattan (Railmen and movie). In 1995, he was one of the creators of the Railmen and Cinema Association. He is the author of novels and poetry (Les Découvertes intérieures) and wrote for various papers about cinema and working class.
Nicaragua Sandinista (1981), Acomayo: countrymen or terrorists? (1983), Titicaca (1984), Chile, a land for dreaming (1985), A Strange Day (1985), The Witness (1988), The General (1990), The unexpected Track (1996), The Search of the Golden Track (1998), Extreme Hazard (1999), The Appoggiatura Manifest (2004).