Զորթյանների մոլորակըԱՄՆ 2004, 67min.
Էքսպերիմենտալ «կուբիստական» փաստագրություն, որ ներկայացնում է ամերիկահայ արվեստագետ Ժիրայր Զորթյանի ակնառու ստեղծագործությունները` նկարահանված նրա ռանչոյում: | Երեցյան Առնո, Վրեժ Սեւակ, Առաքելյան Հարութ, Չաքմաքյան Լիզա Առնո Երեցյան (ծն. 1976)
Ռեժիսոր, ձեւավորող նկարիչ, արտադրության դիզայներ եւ նկարահանման հրապարկի ձեւավորող: 1976-ին ընտանիքով հաստատվել է Գլենդեյլում (Կալիֆորնիա): Արժանացել է կինոյի եւ վիդեոյի, արտադրության թեկնածուի աստիճանի Սանտա Կրուսի Կալիֆորնիայի համալսարանում: Նկարահանել է ութ կարճամետրաժ տեսաֆիլմ եւ երկու կարճամետրաժ կինոնկար:
Վերականգնված ստրուկ (1993), Կես դատարկ, կես լիքը (1997):
Սեւակ Վրեժ
Ուսանել է Դիզայնի արվեստի կենտրոն քոլեջում: Արժանացել է արվեստների թեկնածուի աստիճանի հեռուստատեսության եւ կինոյի ռեժիսուրայի բնագավառում: Արվեստի կենտրոնում ուսանելիս նկարահանել եւ արտադրել է մի շարք կարճամետրաժ ֆիլմեր եւ գովազդներ:
N4 (2000).
Հարութ Առաքելյան (ծն. 1976, Ռոդ Այլենդ)
Իրանահայ ընտանիքի զավակ: 1988-ին ընտանիքով հաստատվել է Կալիֆորնիայում: 1999–2000 թթ. աշխատել է Լոս Անջելեսի կինոփառատոնի ծրագրերի հանձնախմբում: 1999–2002 թթ. եղել է MediaTrip.com-ի տեսաարտադրանքի համակարգողը:
Շախմատի մրցախաղ (2000), Պասկուալի ուղեւորությունը (2002):
Լիզա Չաքմաքյան
Արժանացել է արվեստների թեկնածուի աստիճանի հեռուստատեսության եւ կինոյի ռեժիսուրայի բնագավառում: Աշխատանքները վերաբերվում են շարժվող պատկերի եւ ճարտարապետության հարաբերակցությանը:

An experimental “cubist” documentary presenting outstanding works by the American/Armenian artist, Jirayr Zorthian, he created at his ranch.
Yeretzian Arno, Vrej Sevag, Arakelian Harout, Tchakmakian Lisa
Arno Yeretzian (1976)
Filmmaker, art director, production designer and set decorator. Escaping Lebanon in 1976, his family settled in Glendale, California. He obtained a B. A. in Film and Video, specializing in Production, from the University of California at Santa Cruz. He has directed eight short videos and two short films.
Renovated Chattel (1993), Half Empty, Half Full (1997).
Sevag Vrej
Studied at Art Center College of Design. He received a BFA in TV/Film Directing. At Art Center, he directed and produced numerous short films and commercials.
N4 (2000).
Harout Arakelian (born 1976, Rhode Island)
He is the son of Iranian Armenian immigrants. In 1988, his family moved to California. From 1999 to 2000 he worked on the programming committee for the Los Angeles Film Fetsival. From 1999 to 2002, he was the Video Production Coordinator at MediaTrip.com.
A Chess Match (2000), Pasqual’s Journey (2002).
Lisa Tchakmakian
She received her BFA with a Film and Video emphasis from Art Center College of Design. Her work examines the relationship between motion imagery and architecture.